Tavasztól őszig gyakran találkozhatunk kényelmesen araszoló* hernyókkal, vagy láthatjuk, amint éppen a csipkésre harapdált szélű leveleken lakmároznak. Tudjátok-e, hogy kerültek oda, miért éppen ott telepedtek meg, és mi fog történni velük napokon, heteken belül?
Tóthárpád Ferenc Átváltozó Nem érdekli, mi lesz holnap, Petéből kelt, óvta erdő, bábbá vénült istenadta, öltöztetik új ruhába. |
Az anyapillangó petéi lerakásához gondosan kiválaszt egy olyan növényt, amely kicsinyeit, a petéből kikelő hernyókat fogja táplálni. Sokféle formájú és színű petével találkozhatunk, amikből a hernyók néha két nap múlva, de van, amikor csak egy év elteltével bújnak elő.
A hernyónak (lárvának vagy álcának) egyetlen feladata van: hogy egyen, egyen, és még többet egyen!
Szüntelen falatozásának eredményeként teste sokszorosára hízik, majd amikor elég energiát gyűjtött össze, csodálatos átalakuláson megy át. Testét egy kis selyemszállal egy növényhez erősíti, majd bebábozódik.
A báb külső, kemény burkán belül a hernyó káprázatos változásokat él át. Két-három hét múlva a báb kivilágosodik, szétreped, majd egy kifejlett pillangó tárja elénk – még egyelőre gyenge – összekuporodott testét.
Szeretnél többet tanulni a pillangókról és és lepkékről? Az Óperencia magazin tavaszi száma megrendelhető az alábbi helyen: http://magcloud.com/browse/Issue/7853. Ebben a számban olvashatsz a hernyókról, a pillangók étkezési szokásairól, a lepkék és pillangók hasonlóságairól és különbözőségeiről – mindez versekkel, mesékkel tűzdelve.
* Nem minden hernyó araszol, de amelyik igen, az így végzi: a hernyó megkapaszkodik fejéhez közeli lábaival, majd hátsó lábait — hátának felpúposodása közben — előrehúzza, és azokkal is megkapaszkodik. Ezután elülső lábaival elengedi a levelet, és fejét előrenyújtva kiegyenesedik, majd hátsórészét újra előrehúzza, és az előbb leírt mozgásfolyamatot ismételgeti. Próbálj Te is araszolni a földön — meglátod, nem is olyan egyszerű! Íme egy kép az araszolóhernyóról: