December 13. Szent Luca ókeresztény vértanú ünnepe és a Gergely-féle naptárreform előtt a téli napforduló első napja volt – tehát ezen a napon kezdődött a tél.
A néphit úgy tartotta, hogy ez a nap a boszorkányok napja, ezért a nők számára tiltott volt bizonyos munkák végzése; nem lehetett fonni és varrni, mosni, de még kenyeret sütni sem, mert – azt mondták – a kenyér kővé vált volna.
Luca-napon kezdtek hozzá a három- vagy négylábú Luca széke készítéséhez is, melyet tizenhárom különböző típusú fából karácsonyig kellett összeállítani. Szöget nem használhattak hozzá. Karácsonykor, az éjféli misén felálltak rá, mert erről lehetett meglátni a boszorkányokat. A templomból futva igyekeztek hazaérni az emberek, és közben mákot szórtak maguk mögé a boszorkányok elriasztására. A széket aztán azonnal el kellett égetni.
Mentovics Éva: Decemberben Luca széke
Tizenhárom fajta fához
Drótot, szeget sose használj,
Minden este faragj rajta
Háromszöget formáljon majd
Elkészült a Luca széke?
No, de aztán fürgén vágtass,
Amíg ők a mákot szedik,
Balatonszőlős, |
Tóthárpád Ferenc: Luca, Luca széke elkészül-e végre? Édesapám faragja, kész már minden darabja.
Össze kéne rakni! Minek még faragni? Türelmetlen gyermekek várják már az ünnepet.
Karácsonykor éjjel félve nézek széjjel. Szórom, szórom a mákot, nagyon-nagyon vigyázok.
Éjfélkor felcsendül, hálaének zendül. Minden hívõ énekel, szentmisével ünnepel.
Felállok a székre, Luca-, Luca-székre. Templomajtók, nyíljatok! Boszorkányok, fussatok! |
Luca-naphoz más népi hagyományok is tartoztak: férj- és házasságjóslás, halál- és betegségjóslás lucapogácsával, termésjóslás lucabúzával és időjárásjóslás hagymakalendáriummal.
Férjjóslás: Luca-nap és karácsony között a leányok az előre megírt férfineveket tartalmazó cédulák közül mindennap egyet a tűzbe vetettek. Az utolsó cédulán található név utalt arra, hogy mi lesz leendő férjük neve.
Lucabúza: a Luca-napkor csíráztatni kezdett búzaszemek karácsonyi kizöldülése jó termést jósolt a következő évre.
Hagymakalendárium: tizenkét hagymalevélbe egy kis sót tettek, majd megfigyelték, hogy melyekben nedvesedett át a só, és melyekben maradt száraz. A 12 hagymalevél a következő év 12 hónapjának felelt meg, tehát ha az első-, második- és harmadikban átnedvesedett a só, akkor azt jósolták, hogy január, február és március nedves hónapok lesznek.
Kotyolás: (dunántúli szokás) Luca-nap hajnalán a fiúk útra keltek, kezükben némi szalmával vagy kis fadarabokkal. Ismerősük házához érve vagy ráültek, vagy rátérdeltek a szalmára, és egy „kotyolós” mondókát adtak elő. A kotyolásért – amelynek célja az volt, hogy a tyúkok a következő évben jól tojjanak -, a háziasszonytól egy kis ajándékot kaptak (pl. gyümölcsöt).
Hallgass meg egy kotyolós éneket (ZeneOvi – Jeles napok 1. Lucázás)! {play}images/stories/zene/lucazas_zeneovi_jeles_napok.mp3{/play}
A fenti ének nagyon tetszik nekem dallama és ritmusa miatt, de szerintem az egyik sora nem kicsi gyerekeknek való. Helyette mutatok két – pálinkamentes 🙂 – kotyolómondókát:
Luca, Luca, kitty – kotty, kitty – kotty Galagonya kettő, három. Száraz körtét várom! Ha nem adtok hurkát, Elviszem a Julcsát! Ha nem adtok szalonnát, Levágom a gerendát! |
Luca, Luca, kitty-kotty, Tojjanak a tiktyok! Kolbászuk olyan hosszú legyen, mint a falu hossza, Szalonnájuk olyan széles legyen, mint a mestergerenda, Zsírjuk annyi legyen, mint kútban a víz! Annyi pénzük legyen, mint a pelyva, Annyi csirkéjük legyen, mint a faszál, Annyi tojásuk legyen, mint égen a csillag! Luca, Luca, kitty-kotty, Tojjanak a tiktyok! |
Lucázás Újkéren. Forrás: Dömötör Tekla: Magyar népszokások |
Az alábbi pedig Tóthárpád Ferenc kotyoló verse:
Tóthárpád Ferenc: Kotyoló „Luca, Luca, kity-koty, „Luca, Luca, kity-koty!” „Luca, Luca, kity-koty, |
Sok más hagyomány is kapcsolódik a Luca-naphoz, de én csak egyet szeretnék még kiragadni befejezésül. A legények sok tréfát is űztek ezen a napon; kapukat cseréltek ki, feltették a tetőre a szekereket, egy az ablakkerethez rögzített madzagot pengettek, ami a házban élőknek úgy hallatszott, mintha valaki kopogtatna az ablakon. Sőt, a ma Amerikában használt Halloween tökmécseshez hasonló mécsessel is ijesztgették az embereket.
Zárja a kortárs lucázó költemények sorát Mentovics Éva verse:
Luca, Luca, december, vessen ráncot a pendely! Koppanjon a csizmád sarka, tele legyen majd a kamra! Eresz alatt költsön fecske, Sárguljon a búzatábla, Luca, Luca, kitty-kotty, kitty-kotty, |
Jó az Isten, hidd el, jót ád, keljen sok-sok szárnyas jószág! Babbal teljen a talicska, jól tejeljen majd a Riska! Sparhelteden főjön lencse, Luca, Luca tizenhárom, Balatonszőlős, |
Sok boldog névnapot kívánok minden kedves Lucának (és Otíliának, Lúciának és Édának is).
~Nyquist Gizella~